Hlavní letouny, které v rámci americké operace proti terorismu bombardují afghánské území a lid : F-14 , F-18 , AC 130H , Thunderbolt II.
Další americkou techniku, která těžce bombardovala pevné cíle v Kábulu a dalších místech najdete v sekci BOMBARDÉRY

Grumman F-14 Tomcat
F-14 Tomcat je nadzvukový, dvoumotorový, dvousedadlový stíhač s měnitelnou geometrií křídel určený k ničení nepřátelských letadel za jakéhokoliv počasí
nebo v noci, může vést manévrový vzdušný boj i provádět přepadové stíhání.
Startuje většinou z letadlové lodi.
Letadlo může vést v patrnosti až čtyřiadvacet cílů a šest z nich je schopno napadnout současně raketami AIM-54A Phoenix. Přitom ale nepřestává sledovat vzdušný prostor, přičemž jeho nesmírnou předností je sledovat i dolní polosféru a zachytit a zničit tak i nízko letící cíle včetně protilodních řízených střel. Jeho výzbroj může být rovněž kombinací jiných raket, střel a bomb.
Proměnná geometrie křídel se používá zejména pro snížení vzletové a přistávací rychlosti, vyšší akceleraci během katapultového startu při maximální vzletové hmotnosti a snížení spotřeby paliva při hlídkování podzvukovou rychlostí.
F-14 má motory s přídavným spalováním, jejichž trysky na konci trupu mají měnitelný průřez. Oba motory jsou mezi sebou značně vzdáleny, nad každým je jedna svislá ocasní plocha a mezi nimi je umístěna palivová nádrž. Mezi tryskami jsou mohutné aerodynamické brzdy.
Tomcaty poskytovaly vzdušnou ochranu spojeneckým jednotkám při útoku na teroristické cíle v Libyi roku 1986, zúčastnily se rovněž operace Desert Storm
proti Iráku a nyní útočí na Afghánistán.

rychlost: 1998 km/h
dostup: 16 150 m
hmotnost:prázdná 33 063 kg, max. vzletová 70 307 kg
dolet:1287 km
posádka:
2 lidé (pilot, řídící útočných a obranných systémů)
zbraně: Čtyři řízené střely, jeden zabudovaný 20mm kanón Vulcan s 675 náboji. Namísto protiletadlových řízených střel je možno podvěsit i výzbroj pro ničení námořních či pozemních cílů do celkové hmotnosti 6577 kg.
cena: 38 miliónů dolarů

Boeing F-18 Hornet
Hornet byl navržen, aby plnil rozdílné úlohy stíhače a útočného letounu, a následkem toho se vyrábí ve formě, kterou lze snadno přizpůsobit kterékoli z obou úloh změnou počítačového softwaru. Je výsledkem poznání, že je potřeba letoun, který je levný, výrobně jednoduchý a lehký a bude operovat společně s komplikovanějšími,
ale těžšími a dražšími stroji F-14 Tomcat.
Letoun je vybaven dopplerovským radiolokátorem, který je schopen zobrazovat osm cílů současně, je zároveň schopen odlišit dva těsně vedle sebe letící cíle. Tři na sobě nezávislé displeje v kabině slouží pro zobrazení údajů z radiolokátoru, další data
z různých režimů činnosti, údaje z termovizního systému, televizních soustav i zobrazení z naváděcích hlavic některých druhů řízené munice. V běžném provozu pilot létá podle zjednodušených informací zobrazených na pokrokově řešeném průhledovém displeji. Na spodním centrálním displeji je zobrazována pohyblivá mapa s navigačními údaji, informacemi o cílech i předem známých prostorech ohrožení protivzdušnou obranou protivníka.
Hornet je malý, dvoumotorový, velmi hospodárný letoun a tyto vlastnosti jej předurčují ke službě u U.S. Navy a Marine Corps. Jako doplněk k jednosedadlovým variantám (F/A-18A/C) byly vytvořeny i verze dvousedadlové (F/A-18B/D). Obě verze jsou díky mohutné elektronické výstroji schopny útoku za každého počasí a samozřejmě i v noci. Varianta D je z menší části používána i jako výcikové letadlo.

rychlost: přes 1,8 Mach
dostup: 15 000 m
hmotnost:prázdná 33 063 kg, max. vzletová 70 307 kg
dolet:1287 km
zbraně: Jeden vestavěný 20mm kanón Vulcan s 570 náboji, vnější výzbroj na devíti závěsnících až do 7711 kg - řízené střely, řízená puma Walleye, různé bomby všeobecného použití, miny, kontejnerové a segmentové pumy, napalmové nádrže raketnice a odhazovatelné přídavné nádrže. Může být vybaven i nukleárními zbraněmi.
cena: 24 miliónů dolarů

Lockheed AC-130H
Ozbrojený letoun AC-130H je určen především pro přímou leteckou podporu a ozbrojený průzkum. Dalšími druhy jeho misí jsou pak kruhová a místní obrana, doprovody, limitované velitelské a kontrolní lety i průzkum bojem.
Těžce vyzbrojené letadlo sdružuje bočně pálící zbraně s důmyslnými senzory, navigačními a palebnými kontrolními systémy za účelem poskytnutí operační palebné síly v dané oblasti po dlouhou dobu, bez ohledu na denní nebo noční dobu či počasí. Letoun útočí svou mohutnou palebnou silou na levém boku tak, že pilot nakloní stroj o 30°-50° a pozemní cíl tak zůstává na vrcholu pomyslného kuželu - soustředěná palba všech zbraní má pak zničující účinek.
Přístrojové vybavení sestává z televizních a infračervených senzorů, radarové a elektronické senzory umožňují pozitivní identifikaci spojeneckých pozemních sil stejně jako efektivní řízení palby i za nepříznivého počasí. Navigační zařízení obsahují inerciální navigační systém a GPS (určování polohy pomocí satelitů). Letadlo má čtyři vrtulové turbomotory.
V operaci Desert Storm (Irák) poskytovaly Spektry ochranu a přímou vzdušnou podporu spojeneckým pozemním silám. Stejnou pomoc poskytly i vojskům OSN v Somálsku (operace Continue Hope a United Shield). Jako velmi důležitá se také ukázala jejich podpora sil NATO při konfliktu v Bosně a Hercegovině, kdy prováděly útoky proti klíčovým cílům v oblasti Sarajeva.

rychlost: okolo 600 km/h
dostup: 8000 m
hmotnost:prázdná 33 063 kg, max. vzletová 70 307 kg
dolet:1287 km
posádka:
až 14 lidí - pět důstojníků (pilot, co-pilot, navigátor, palební důstojník, důstojník elektronické výzbroje) a devět nižších důstojníků (letecký inženýr, šéf nákladu, televizní operátor, operátor infračervené detekce, pět střelců)
zbraně: Jeden 25 mm kanón GAU-12 Gatling (1 800 ran/min) jeden kanón L60 40mm Bofors (100 ran/min), jeden 105mm kanón M102 (6-10 ran/min) a čtyři kulomety Minigun ráže 7.62 mm.
cena: 60 miliónů dolarů

Thunderbolt II
A-10 a OA-10 Thunderbolt II byly prvními letadly amerických leteckých sil speciálně vytvořenými pro bitevní akce proti pozemním cílům a přímou podporu pozemních jednotek. Jsou to jednoduché, efektivní a odolné dvoumotorové proudové letouna, které mohou být použity proti všem pozemním cílům včetně tanků a jiných obrněných vozidel. Jejich základ víceméně tvoří obávaný 30mm rotační kanón GAU-8/A typu Avenger Gatling. A-10/OA-10, zvané též zvané též Warthog, Tankbuster nebo Tankkiller vynikají svou obratností zejména při nízkých rychlostech a malých výškách a jsou při použití svých palubních zbraní vysoce přesné. Jsou schopny létat nízkou rychlostí poblíž bojové zóny a operovat ve výškách pod 300 m při viditelnosti 2,4 km. Jejich rozsáhlý bitevní potenciál a schopnost krátkého vzletu a přistání (STOL, Short Take-Off and Landing) jim umožňuje používat letiště nedaleko frontových linií. Piloti těchto letadel mohou nyní dík přístrojovému vybavení provádět své mise i během noci. K pozdějšímu vylepšením patřila instalace širokoúhlého systému HUD (Head-Up Display) a nočního navigačního a útočného systému LANTIRN (Low-Altitude Navigation and Targeting Infrared for Night), který obsahuje zařízení FLIR (Forward Looking Infrared Radiometer) a laserové snímače, jakož i radar sledující terén. Tento inovační program však nebyl zahájen a jediným se stal podvěs pro laserové navádění, zvaný "Pave Penny".. Prototyp vzlétl 15.2.1975, sériová výroba byla zahájena roku 1977 a skončila v únoru 1984 předáním 713. stroje. První stroje A-10A směřovaly v říjnu 1975 na Davis-Monthan AFB (Air Force Base) v Arizoně. Jejich výše uvedené přednosti se ukázaly být později životně důležité pro americká a spojenecká vojska během Operace Pouštní bouře (Desert Storm, válka v Perském zálivu). Během této války letadla A-10 kupříkladu vykonala 8100 bojových vzletů a vypustila na 90 procent všech použitých raket AGM-65 Maverick. I přes adaptaci na verzi OA-10A (od 80. let) pro letecké předsunuté operace a přes vynikající výsledky ve válce v Perském zálivu je nyní v činnosti pouze 125 těchto strojů. Další letouny byly uvolněny na vývoz do spřátelených zemí.

rychlost: okolo 700 km/h
dostup: 13 636 m
hmotnost:prázdná 9540 kg, max. vzletová 22 680 kg
dolet:1287 km
posádka:
jeden člověk
zbraně: Jeden 30 mm sedmihlavňový rotační kanón (1174 nábojů); na osm pylonů pod křídly a tři závěsníky pod trupem je možno podvěsit až 16 000 liber (7 258 kg) různých zbraní - rakety AGM-65 Maverick, laserem nebo elektro-opticky naváděné bomby, bomby padající volným pádem (Mk. 82; rakety nebo střely AIM-9 Sidewinder. Pro dlouhé přelety možno podvěsit tři přídavné nádrže á 600 galonů (2270 l).
cena: 12 miliónů dolarů


* F-14 * F-18 * AC 130H * Thunderbolt II. *