HRŮZNÉ AMERICKÉ VÁLEČNÉ MASAKRY
HRŮZNÉ MASAKRY A ZVĚRSTVA:

Zpopelnění Iráčanů pomocí bomby z USA
Mrtvé děti po amerických náletech
Různé masakry ze světa: Sarajevo, Timor

Zahraniční bojovníci Talibánu zmasakrováni po vzbouření ve vězení
27. listopadu 2001
Pentagon potvrdil, uvádí internetové zpravodajství BBC, že byla potlačena rebelie zahraničních bojovníků Talibánu, kteři byli zadržování nedaleko afghánského města Mazar-i-Sharif. Došlo k bojům a podle zpráv byly při tom usmrceny "stovky" osob.
Více o masakru a dalších "nestandartních" postupech

Severní aliance předtím konstatovala, že rebelii vojenských zajatců z Talibánu potlačily její jednotky v pevnosti Qala-e-Jhangi. Jeden příslušník amerických speciálních jednotek na scéně potvrdil, že "stovky" zajatců, kteří prý měli spojení na organizaci al Qaeda, přišly o život.
Kromě tanků a raket Severní aliance byly také použity americká letadla a jednotky k potlačení povstání, které začalo, když jeden zahraniční zajatec hodil ruční granát a usmrtil tak své stráže. Asi 300 vězňů se pak zmocnilo zbraní a začali střílet.
Jeden člen amerického pozorovatelského týmu se vyjádřil, že asi zahynul jeden jeho americký kolega, avšak mluvčí ve Washingtonu konstatoval, že se zdá, že všichni američtí vojáci jsou v pořádku.
Agentura Reuters, která měla ve vězení, kde začaly boje, tým s televizní kamerou, byla svědkem toho, jak americká letadla bombardovala tu část vězení, kterou ovládli bojovníci Talibánu a citovala amerického pozorovatele na scéně, že bylo použito 40 příslušníků amerických speciálních jednotek.
Podle agentury Reuters je nejasné, co se stalo s činiteli Červeného kříže ve vězení a někteří zajatci prý uprchli.

Později se podařilo některé uprchlé vězně z Mazare Šarif chytit byl mezi nimi také američan John Walker, který vypověděl: "Ke vzpouře došlo kvůli nesnesitelným podmínkám věznů. Do místnosti, kde jsme byli vězněni nalili studenou vodu, voda nám zábla chodidla. Kvůli této zoufalé situaci došlo k rebélii."
Na pět set zajatých cizinců bojujících v Kondúzu na straně obléhaného Tálibánu bylo
od neděle do úterní noci pobito. To, co Severní aliance označila za úspěšné ukončení ozbrojené vzpoury, ale vyvolalo mnohé otázky. Jako například, že mezi stovkami mrtvých mužů označovaných Severní Aliancí a Washingtonem za vzbouřence jich řada měla ruce svázané za zády. Už v úterý agentury přinesly snímky zabitých, z nichž někteří měli svázané palce u nohou.
Je zde neochota Washingtonu i Severní aliance brát zajatce z řad zahraničních dobrovolníků Za Washington tento postoj předminulé pondělí vyjádřil ministr obrany Donald Rumsfeld. Komentátor The News Rahímulláh Júsufzaí proto soudí: "Pro Američany by bylo těžké prokázat před soudem napojení těchto lidí na síť al-Kajdá Usámy bin Ládina. Jejich eliminace tak byla výhodnější, než je věznit a pak vést dlouhé soudní procesy."

Vězení, kde byli zajatci drženi je umístěno ve velké pevnosti z 19. století, postavené z nepálených cihel, kterou ovládá uzbecký válečný magnát Severní aliance generál Abdul Rašíd Dostum.
Dosud byli zahraniční příslušníci Talibánu často zbiti nebo rovnou na místě usmrceni vítěznými jednotkami druhé strany. Avšak v neděli ředil Burhanuddin Rabbani, šéf Severní aliance, že jeho jednotky nebudou cizince usmrcovat, a navrhl, že by mohli být předáni OSN.

HRŮZNÉ AMERICKÉ VÁLEČNÉ MASAKRY