USÁMA BIN LÁDIN - bojovník ISLÁMU

Další články:
- Cesta bin Ládina: jeho cíle a teroristické akce
- Playboy Usáma bin Ládin
- Proč jsme nevěděli o bin Ládinovi dříve ?
- Ladenovo komando
- Projevy a rozhovory bin Ládina

Usama bin Laden Bush: Hlavní podezřelý Usáma bin Ládin
Hlavním podezřelým z úterních teroristických atentátů na New York a Washington je saúdskoarabský miliardář Usáma bin Ládin. Uvedl to v sobotu americký prezident George Bush, který vyzval americké vojáky, aby "byli připraveni". Zároveň přislíbil "rychlou, souvislou a efektivní" odpověď na úterní teror. Kdo začal válku proti Spojeným státům, "zvolil si vlastní destrukci," zdůraznil.

Islámský radikál Usáma bin Ládin se několik minut po teroristických útocích přesunul do nového úkrytu. Bin Ládin také odmítl komukoli říci, kde je, kde bude a kde byl v době útoků. Podle agentury AP to ve čtvrtek sdělily zdroje v pákistánské zpravodajské službě, jejichž informaci potvrdil i nejmenovaný americký činitel.
O místě jeho pobytu se veřejně neví od srpna 1998, kdy Spojené státy zaútočily raketami s plochou dráhou letu na cíle ve východním Afghánistánu odvetou za pumové útoky na americká velvyslanectví v Keni a Tanzanii.
Vůdce Talibanu Mulla Muhammad Umar ve čtvrtek v prohlášení přečteném v talibanském rozhlase obvinil americké vyšetřovatele, že se soustřeďují na bin Ládina "bez jakéhokoli důkazu pouze proto, že je tak známý". "Má Usáma letadla na výcvik pilotů? Kde byli vycvičeni? Kdo je vycvičil? Jsou to bývalí piloti? Z které země? To je věc nějaké vlády. V Afghánistánu není tento druh výcviku možný," uvedl Umar.
Bin Ládin byl na veřejnosti naposledy spatřen v únoru na svatbě svého syna v jihoafghánském městě Kandahár. Kandahár je hlavním stanem Talibanu.

Usama bin Laden medituje O bin Ládinovi je známo, že cestuje v malých konvojích, často v bílém džípu doprovázen nejbližšími osobními strážci a pouze Araby. Velitelé Talibanu, kteří znají bin Ládina, říkají, že málokdy zůstává na jednom místě déle než dva dny.
Na cestách bin Ládina obvykle provází Ajman Zavarí, který byl v Egyptě v nepřítomnosti odsouzen k smrti za vraždu prezidenta Anvara Sadata v roce 1981.

O bin Ládinovi je známo, že řídí vojenské výcvikové tábory ve východoafghánských provinciích Paktíja, Kunar, Nangarhár a Kandahár, kde mu hory skýtají nesčetné úkryty.

Podle talibanských zdrojů je jedna z bin Ládinových základen v provincii Paktíja. Sdílí ji s Džalaludínem Hakkáním, bývalým islámským povstalcem, kterému se dostalo velké americké podpory v souladu s politikou odporu vůči sovětské invazi. Svědkové a další afghánské zdroje tvrdí, že poblíž kandahárského letiště je rozsáhlý obytný areál, v němž bydlí 300 takzvaných "afghánských Arabů" - zahraničních dobrovolníků, kteří v 80. letech přicestovali do Afghánistánu bojovat proti sovětské armádě a skončili v bin Ládinově uskupení Al-Kajda.
Po úterních teroristických útocích se objevilo několik zpráv z Kandaháru, že Arabové z oblasti odjíždějí, pravděpodobně aby se vyhnuli americké odplatě. V Kábulu, kde byli Arabové v posledních měsících viditelnější, několik arabských rodin údajně nakládalo svůj majetek na vozidla a opouštělo město.

Usama bin Laden na plakátu Základny postavené pomocí amerických peněz
a odborných znalostí jsou bludištěm navzájem propojených jeskyň. Představitelé pákistánské zpravodajské služby, kteří povstalcům předávali americké peníze, uvedli, že jsou dostatečně silné, aby vydrželi jakýkoli útok s výjimkou atomového.
Za dob sovětstké intervence je však bylo možné pokrýt i protileteckou obranou, hlavně pomocí zdarma dodávaných amerických střel Stinger.
Talibanský bezpečnostní činitel na jaře řekl, že doprovodil bin Ládina do jeho úkrytů v provincii Kunar. Činitel prohlásil, že na svahu hory viděl pět zamaskovaných satelitních antén a že slyšel rozhovory pomocí satelitního telefonu ve francouzštině a arabštině.

Vůdcové Talibanu odsoudili úterní útoky a mnoho afghánských občanů dává najevo rozhořčení. Talibanský ministr zahraničí Vakíl Ahmad Mutavakkil řekl, že Bin Ládin byl zbaven komunikačního vybavení a že nemá zařízení potřebná pro provedení útoků. Avšak ministerstvo zahraničí urychleně dementovalo zprávy, že bin Ládin je v domácím vězení, a Mutavakkil odmítl říci, kde je. Při interview v kábulském hotelu tři hodiny po teroristických útocích na otázku, kde bin Ládin je, řekl jenom: "V tomto hotelu není."
Podle posledních zpráv bude Taliban v případě napadení USA bránit svoji zem.
   
* * Útok na Ameriku * *

* * Afghánská válka * *

* * Humor bin Ládina * *

* * Svět islámu * *