Útok na Ameriku a jak reaguje Hollywood ?
(14. 09. 2001)
Když v úterý narazila dvě dopravní letadla do štíhlých věží Světového obchodního střediska v New Yorku, mnoho přihlížejících ohromených rozsahem tragédie přirovnávalo hroutící se mrakodrapy a lidi utíkající o život ke scénám z filmů. Možná kvůli strašidelné podobnosti mezi realitou a digitálním záběrům vytvořeným pro širokoúhlé plátno. Anebo možná kvůli děsivému zjištění, že skutečnost překonala představivost filmových a televizních tvůrců.

Ať tak nebo tak, americký zábavní průmysl se nyní snaží vypořádat se
s dopadem nejhorší katastrofy, jakou kdy Spojené státy zažily, a zvažuje,
co všechno by mohlo zjitřit city diváků. A nemusí jít vždycky jenom o akční nebo katastrofické filmy. Společnost Disney už oznámila, že zatím na neurčito odkládá premiéru komedie Tima Allena "Big Trouble", kde v jedné scéně cestující zápolí s bombou na palubě letadla.

Collateral_Damage Prvním odloženým filmem je COLLATERAL DAMAGE. Dokonce i hrdina, který se na stříbrném plátně postavil teroristům snad nejčastěji, se musí sklonit před realitou krvavého úterý.
Arnold Schwarzenegger hraje hlavní roli
v politickém akčním thrilleru "Collateral Damage", ve kterém se utká s teroristou, který vyhodil do vzduchu mrakodrap v Los Angeles, při atentátu v mrakodrapu přijde
o ženu a malého syna.
Film měl mít premiéru 5.října, společnost Warner Brothers jej prozatím odložila z důvodu respektu k obětem útoku na WTC na neurčito.
Nic na to nemění ani ten fakt, že ve filmu jsou teroristé dopadeni a po zásluze potrestáni.

Útok na World Trade Center a Pentagon šokoval Ameriku. Zatímco v těchto chvílích záchránaři vyprošťují z trosek mrtvá těla, tajné služby usilovně pátrají po pachatelích tohoto hrůzného činu a obyvatelé organizují humanitární pomoc, ve filmovém a televizním průmyslu panuje zcela jiná situace. V důsledku úterní útoku byly posunuty premiéry některých filmů s teroristickou tématikou a některé aktuální ožehavé filmy byly staženy z programu.

I nový film Denzela Washingtona, TRAINING DAY, bude odložen, a to z 21.září na 5.října. Film pojednává o policejním zelenáčovi, který je starším a zkušenějším kolegou zaučován v drsném prostředí problémové chudinské čtvrti. Tedy žádní teroristé, ale režisérská ruka Antoine Fuquy (Střelci na útěku) napovídá, že tu o drsné přestřelky, krev a mrtvoly nebude nouze.

Uvažuje se též o posunutí filmu THE LAST CASTLE, kde Robert Redford hraje tříhvězdičkového generála, který je vyslán do přísně střežené vojenské věznice, aby zde zjednal pořádek mezi vězni a zkorumpovaným vrchním dozorcem a jeho pochopy. Masové násilí teď rozhodně není v kurzu, a tak bude premiéra, původně plánovaná na 12.října, též posunuta.
Posunuta bude i premiéra v zásadě neškodné komedie BIG TROUBLE, vyprávějící o skupině různých lidí, které svede dohromady bomba ukrytá v kufříku a navždy změní jejich životy. Salvy smíchu měli vyvolávat především slovní přestřelky hlavních hrdinů, které ztvárnily Tim Allen, Jason Lee, Rene Russo nebo Tom Sizemore. Film uvidí první diváci až na jaře 2002, původně měla premiéra proběhnout již příští týden.

SPIDERMAN Útok na WTC velmi ovlivnil reklamní kampaň k připravovanému trháku příštího léta, comicsu SPIDERMAN.
Sony Pictures stáhla kvůli útokům internetovou upoutávku na svůj netrpělivě očekávaný film "Spiderman" natočený podle známých komiksů.
Upoutávka totiž obsahuje scénu, v níž pavoučí superhrdina chytí vrtulník plný zlodějů do sítě natažené v už neexistujícím prostředí - mezi věžemi Twin Towers Světového obchodního střediska.
Samotný film tuto scénu neobsahuje a tak by jeho premiéře 3. května příštího roku nemělo nic stát v cestě.
Stažen z propagace bude také oficiální plakát k filmu, kde se ve Spidermanově
oku zrcadlí obraz WTC.

Změněn bude konec pokračování úspěšné sci-fi komedie MEN IN BLACK 2, který se odehrával v blízkosti World Trade Center. Šéfové Sony a režisér Barry Sonnenfeld v těchto dnech usilovně pracují na alternativní verzi. Hlavní herečtí představitelé, Will Smith a Tommy Lee Jones, se tedy budou muset vrátit na plac a závěrečný souboj s neznámým emzákem svést někde jinde. Datum premiéry (3.července 2002) by mělo být dodrženo.
Zcela zastavena bude zřejmě výroba filmu WAR OF THE WORLDS, natáčeného podle klasické sci-fi novely H.G. Wellese. Natáčení mělo začít 10.října, ale produkční společnosti Pendragon ve středu oznámila, že přípravné práce byly pozastaveny a není jisté, zda budou někdy pokračovat. Film měl mít premiéru 31.října 2002, přesně 64 let poté, co Orson Welles netradičním nastudováním Války světů skrz rozhlas šokoval Ameriku.
Některá britská kina (sítě společností Warner Village, UGC, Odeon a UCI) stáhla z promítání akční film SWORDFISH (u nás jako Operace: Hacker). V úvodní scéně zde hlavní záporný hrdina - terorista, hraný Johnem Travoltou - zničí výbuchem celý blok domů a kamera při tom ladně a oslavně opisuje celou detonaci.

Terorismu se citlivě dotýkají také některé nové seriály, a premiéry jejich pilotních dílů nebudou nejspíše v nejbližší době uvedeny.
Jedná se o seriály THE AGENCY (zabývá se útokem na obchodní dům Harrods v Londýně a zmiňuje se o Usám Bin Ládinovi) a 24 (agent CIA musí zabránit teroristům v atentátu na prezidentského kandidáta). Z respektu k obětem a s přihlédnutím na aktuální situaci v USA byl odložen i slavnostní ceremoniál vyhlášení vítězů cen EMMY, určených pro nejlepší televizní filmy, seriály, tvůrce a herce v uplynulém roce. Náhradní datum zatím nebylo oznámeno.

Americká televizní stanice ABC zrušila plánované vysílání staršího snímku THE PEACEMAKER, ve kterém se George Clooney snaží zabránit teroristickému útoku v jednom z amerických měst.
Stejný osud potkal i legendární destrukci DEN NEZÁVISLOSTI, jehož reprízu plánovali některé stanice na tento víkend. Berry Berensonová, bývalá žena Anthony Perkinse (známého především z Hitchockova Psycha) byla jedním z pasažérů letadla, které narazilo do WTC. Třiapadesátiletá Berensonová, jež si se svým manželem (zemřel v roce 1992 na AIDS) zahrála ve filmu Rembember My Name, se vracela linkou č.11 z dovolené na mysu Cod. Na palubě stejného letadla byl také producent úspěšné televizní série Frasier, David Angell se svojí manželkou.

   
Zpět na zprávy