Událostí den po dni od teroristického útoku na USA

Přehled hlavních událostí prvního týdne po teroristickém útoku na USA, při němž
19 sebevražedných útočníků unesenými letadly narazilo do třech budov v New Yorku
a Washingtonu a způsobilo tak podle dosavadních odhadů smrt několika tisíc lidí.

11. září - Ve 14:45 SELČ (08:45 místního času) narazil dopravní Boeing-767 do jednoho ze dvou 110patrových mrakodrapů newyorského Světového obchodního střediska (WTC) na Manhattanu. O 18 minut později další Boeing narazil do druhé věže WTC. Oba mrakodrapy a 47patrová budova v jejich těsné blízkosti se později zřítily. V 15:38 SELČ se Boeing-757 zřítil na komplex Pentagonu ve Washingtonu. V 16:10 SELČ se na západě Pensylvánie u Pittsburghu zřítilo čtvrté letadlo Boeing-757. Poté před ministerstvem zahraničí ve Washingtonu vybuchla v autě bomba.
- Úřady zastavily leteckou osobní dopravu nad USA. Všechny vládní budovy ve Washingtonu byly preventivně evakuovány, dále řada federálních budov, bank, soudů, letišť a zábavních center po celých Spojených státech. Uzavřeno bylo obchodování na největší světové burze v New Yorku.
- Česká armáda kvůli útokům v USA vyhlásila pohotovost.

12. září - V emotivním projevu k americkému národu prezident George Bush ujistil, že USA podniknou odvetu proti těm, kdo stojí za těmito hrůznými činy; útoky označil za "válečný akt".
- Podle prvních spekulací v pozadí atentátů mohl stát saúdskoarabský milionář Usáma bin Ládin, který má základnu v Afghánistánu; on sám podíl na útoku popřel.
- Vyšetřovatelé v americkém státě Massachusetts údajně identifikovali jako osoby podezřelé z podílu na útocích pět arabských mužů a nalezli na Loganově letišti v Bostonu auto z půjčovny obsahující pilotní příručky v arabštině. Žádný ze spolupachatelů útoků ale zatčen nebyl.
- Rada NATO rozhodla, že pokud by se ukázalo, že útoky proti USA byly vedeny ze zahraničí, následovala by akce vycházející z článku 5 Washingtonské smlouvy. Podle tohoto článku smluvní strany považují ozbrojený útok proti jedné nebo několika z nich za útok proti všem a zavazují se v takovém případě pomoci napadeným členům. Česko svoji připravenost deklarovalo 13. září.

13. září - USA otevřely svůj vzdušný prostor pro komerční i soukromá letadla; transatlantické lety do USA byly umožňovány pouze americkým leteckým přepravcům.
- Ministr zahraničí
Colin Powell potvrdil, že USA považují za hlavního organizátora útoku Usámu bin Ládina; USA poté vyzvaly Pákistán, aby uzavřel hranice s Afghánistánem, a požádaly jej o povolení přeletu přes pákistánské území v případě vojenské akce.

14. září - Tento den byl prezidentem Bushem v USA vyhlášen "národním dnem modliteb a vzpomínek"; smutek byl vyhlášen také v Evropě včetně ČR.
- Americký Senát i Sněmovna reprezentantů schválily návrh rezoluce umožňující prezidentovi "použít sílu" proti teroristům zodpovědným za atentáty.
-
Bush povolil mobilizaci až 50.000 mužů. Ministr obrany Donald Rumsfeld povolal do zbraně více než 35.500 záložníků.
- Americké orgány zveřejnily jména 19 únosců letadel.

15. září - Pákistán slíbil Washingtonu "plnou spolupráci", stejně jako podřízení se všem rezolucím Rady bezpečnosti OSN týkajícím se boje proti globálnímu terorismu. Islámábád ale neuvažoval o zapojení svých vojáků do případné vojenské akce. Afghánské vládní hnutí Taliban pohrozilo svatou válkou komukoli, kdo pomůže USA při útocích proti Afghánistánu v odvetě za "krvavé úterý".
- Prezident Bush obvinil z útoků Usámu bin Ládina.
- Federální úřad pro vyšetřování (FBI) zatkl další dva muže, kteří by prý mohli mít důležité informace o síti teroristů odpovědných za útoky; oba pocházejí z Indie.

16. září - Taliban oznámil, že začal posilovat obranu před možným americkým útokem; opevněny byly bunkry a důležité instituce včetně vojenských základen a letišť.
- Pákistán dal Talibanu ultimátum, aby do tří dnů vydal bin Ládina, jinak by následoval vojenský zákrok. Výzva následovala po rozhovoru pákistánského prezidenta s prezidentem Bushem.
- V New Yorku bylo potvrzeno 190 mrtvých a 4957 pohřešovaných osob; počet českých občanů, o nichž jejich příbuzní nemají zprávy, se pohybuje kolem stovky. V Pentagonu přišlo o život zhruba 190 lidí.

17. září - Pákistánská delegace zahájila v jihoafghánském Kandaháru jednání s nejvyššími představiteli Talibanu. Pákistán chce přesvědčit Taliban, aby vydal Usámu bin Ládina a aby zvážil spolupráci s USA v boji proti terorismu. Desetitisíce Afghánců se v obavě před americkým atakem rozhodly utéct ze země. Taliban podle tiskové agentury Associated Press uzavřel afghánský vzdušný prostor.

Zpět na zprávy