Atentátníci, kteří unesli letouny, měli nože

[WASHINGTON/NEW YORK] - Hrůzostrašné příběhy vylíčilo díky mobilním telefonům několik cestujících čtyř unesených letounů, které se staly nástrojem útoků teroristů při úterních atentátech na mrakodrapy Světového obchodního střediska (WTC) v New Yorku a budovu ministerstva obrany ve Washingtonu. V posledních minutách před smrtí se několika z pasažérů podařilo vylíčit blízkým, co se na palubě letadel děje.

Teroristé údajně neměli střelné zbraně, ale plastové nože. Jak známo dnes se používají speciální plasty, které jsou pevnější než ocel nebo keramické pistole. Přitom plast či keramiku lze bez problému přenést přes kontrolní rámy na letišti, neboť ty reagují pouze na kovové předměty.

Posádku a cestující zahnali do zadní části letadla. Olsonová manželovi řekla, že na palubě je více než jeden únosce, přesnější údaje o jejich počtu však nesdělila. Barbara Olsonová, která byla v minulosti komentátorkou americké televizní stanice CNN, byla jednou ze 64 cestujících, kteří zahynuli při zřícení letadla boeing 757 na budovu Pentagonu.

Neznámí muži se zmocnili letušek, zatáhli je ke dveřím do pilotní kabiny a opakovaně je pobodali noži; zoufalé sténání poraněných žen přinutilo piloty otevřít svou kabinu a únosci se zmocnili letadla.
Tak popsal mobilním telefonem svému otci hrůzné výjevy z letadla podnikatel Peter Hanson.
Letěl s manželkou a dítětem na lince 175 boeingem United Airlines, které narazilo do jednoho z mrakodrapů newyorského WTC. "Letušky byly pobodány... letadlo se řítí k zemi," stihl ještě vzkázat, než se jeho mobil odmlčel, informovala na své internetové stránce televizní stanice BBC.

Pilot boeingu společnosti American Airlines, který zasáhl druhou věž mrakodrapu WTC, se pokusil tajně uvědomit kontrolní věž, že letadlo bylo uneseno. List Christian Science Monitor citoval nejmenovaného kontrolora letového provozu, podle něhož pilot nepozorovaně sepnul mikrofon, díky čemu výhrůžky únosců slyšeli nejen cestující v letadle, ale také pozemní kontrola letového provozu.
Pilotův hlas i hlas únosců se silným akcentem bylo zřetelně slyšet, potvrdil kontrolor. Pilot se zřejmě snažil podnítit někoho z cestujících k hrdinskému činu, aby se pokusil zabránit zničení jednoho ze symbolů Ameriky, napsal list.

Také letoun, který se zřítil u Pittsburghu v Pensylvánii, se údajně pokoušeli unést teroristé. Jeden z cestujících se zavřel na toaletě a ze svého mobilního telefonu se pokoušel o únosu uvědomit bezpečnostní službu.
Na palubě uneseného letadla společnosti United Airlines, které se zřítilo v úterý u Pittsburghu, se možná odehrál souboj mezi několika cestujícími a únosci. Vyplynulo to z telefonického rozhovoru jednoho cestujícího z paluby letadla i z nevyrovnaného letu uneseného stroje, který se zřítil na opuštěné pláni ve státě Pennsylvánie.
Cestující Thomas Burnett zavolal z mobilního telefonu své ženě Deeně: "Vím, že všichni zemřeme. Tři z nás tady se budeme snažit něco udělat." Potom jen řekl "Miluji tě, miláčku" a hovor skončil. Letadlo rozhodně nemělo skončit na pennsylvánském venkově, prohlásil pennsylvánský kongresman John Murtha. "Kdosi podnikl heroické úsilí zabránit tomu, aby letadlo zasáhlo obydlenou oblast."

Podle agentury AP jiný telefonický hovor z mobilu uskutečnil nejmenovaný muž, který přežil náraz letounu do jedné z věží WTC. V posledním vypětí oznámil své manželce, že byl těžce zraněn, že kolem něj umírají lidé a že ji miluje. Poté se jeho telefon odmlčel.

Při čtyřech koordinovaných úterních leteckých atentátech zahynulo ve Spojených státech 266 osob, které se nacházely na palubách těchto strojů; o počtu dalších obětí teroristických útoků se zatím spekuluje s obavami,
že půjde o tisíce lidí.

Podle amerických leteckých dopravců byly uneseny následující stroje:

 • Boeing 757 společnosti United Airlines na lince Newark-San Francisco
  se 45 lidmi na palubě, který se zřítil u Pittsburghu
 • Boeing 767 společnosti American Airlines na lince Boston- Los Angeles
  s 92 osobami na palubě, který narazil do jedné z věží WTC
 • Boeing společnosti United Airlines na lince Boston-Los Angeles
  se 65 osobami na palubě, který narazil do druhé věže WTC
 • Boeing 757 společnosti American Airlines na lince Washington-Los Angeles
  s 64 osobami na palubě, který narazil do Pentagonu

 • Zpět na zprávy