Předběžná celková bilance počtu obětí teroristických útoků

[NEW YORK, 18. září] - Počet nezvěstných po útoku na dva mrakodrapy Světového obchodního střediska (WTC) v New Yorku se zvýšil na 5422. Oznámil to dnes newyorský starosta Rudolph Giuliani, podle něhož z trosek budov záchranáři dosud vytáhli 201 mrtvých těl, z nichž 135 se podařilo identifikovat. Ani dnešní bilanci nezvěstných však ještě nelze považovat za zcela definitivní.

Předcházející informace uváděly 5097 pohřešovaných v New Yorku, připomněl na tiskové konferenci starosta. Z identifikovaných obětí je 35 hasičů a dva policisté.

"Newyorčané se musí připravit na to, že nenajdeme významnější počet lidí, kteří přežili," řekl Giuliani. Po řadě dnů, kdy odmítal spekulovat o tom, kolik lidí mohlo ve sklepeních WTC přežít, je to od starosty první konkrétní náznak, že si nelze dělat velké naděje. Během týdne vyprošťovacích prací se podařilo zachránit pouze pět živých, všechny během prvních několika dní; během posledních pět dní ale nebyl nalezen nikdo živý.

Podle předběžné celkové bilance teroristických útoků na USA z 11. září je tak nezvěstných 5856 osob. Z toho v New Yorku 5422 (zatím není zřejmé, zda jsou do tohoto počtu zahrnuti cestující obou letadel torpédující věže WTC), z toho 201 těl již bylo nalezeno.

Ve Washingtonu 189 mrtvých (125 zaměstnanců Pentagonu a 64 cestujících letadla), z toho byly nalezeny části těl 85 osob.

V Pennsylvanii 44 osob ze čtvrtého uneseného letadla, které se zřítilo u Pittsburghu.