Informace o World Trade Center v New Yorku

Pádu Twin Towers se nedalo zabránit
Akademický článek o konstrukci WTC
Galerie obrázků z dob existence
Tapety, pozadí, wallpapers
Parodující obrázky WTC, vtipy
Teroristický útok v USA
Americká odveta v Afghánistánu
Twin_towers Mrakodrapy Manhattanu, symbol silné a hrdé Ameriky, mají (resp. měli) na svých vrcholcích rozkmit až 1,5 m. Tyto gigantické kancelářské věže, v nichž pracovalo tisíce lidí, se svými až 110 patry se zvedali až do výšky 411 m. Tyto "katedrály komerce" mimo jiné reprezentovali jednotlivé firmy a byly symbolem moci a úspěchu. Dvě věže, z nichž každá měla 110 poschodí a 411,43 metrů výšky, 817 520 m2 plochy kancelářských místností,
43 600 oken, 198 výtahů, 3000 km položených kabelů: budova WTC - stavba superlativů ! Včetně toho, že se svou 110 metrů vysokou televizní anténou byla nejvyšší budovou na světě.
Pokud jde o absolutní výšku samotné stavby, předčilo ji pouze Sears Tower v Chicagu
a dvojče věží v Kuala Lumpur.

Budova měla na svou dobu několik novinek, naznačující budoucí vývoj.
Za rozhodující nepovažoval architekt zřetel architektonický, ale stavebně technický. Pozoruhodný byl návrat ke konstrukčnímu principu nosných stěn , který byl na počátku epochy výstavby mrakodrapů zavržen.
Jeho dalším rozpracováním byla vyloučena nutnost stavět větší počet nosných pilířů uvnitř budovy, které by bývaly znamenaly ztrátu prostoru.
Konstrukci dvojčat tvořil systém nosných obvodových zdí a centrálních pilířů.

Zmenšení počtu výtahových šachet, bylo docíleno uplatněním diferencovaných výtahů. Do přestupných stanic, nazývaných Sky-Lobbies,
se člověk dostal rychlostí 500 metrů za minutu. Tímto systémem bylo možné vyjet i k restauraci ve 107. patře, nazvané "Windows on the World" - okna do světa ; byla to nejvýše položená restaurace v New Yorku.

Průčelí World Trade Center navrhl architekt Minoru Yamasaki tak, aby bylo dosaženo jemného rozčlenění plochy. Skleněná plocha zaujímala 55 000 m2
a při jejím mytí a čistění se museli k tomu určení pracovníci vyrovnat s rozdílem až 10 stupňů Celsia mezi teplotou ve spodních a nejvyšších patrech.
K tomu, aby vybudoval dva milióny kancelářské, obchodní a zásobovací plochy, měl architekt Minoru Yamasaki k dispozici pozemek 6,5 hektaru, což se rovná ploše devíti fotbalových hřišť; cena jednoho čtverečního metru pozemku činila víc než 10 000 US dolarů.
V roce 1966 byl položen základní kámen stavby. Každý týden vyrostla hrubá stavba o tři patra. V roce 1973 byla stavba otevřena, roku 1976 byla budova úplně dokončena.

Twin_towers Jak to odpovídá jeho názvu, vyvinulo se
z World Trade Center skutečné středisko obchodu. Podniky ze všech kontinentů
z něho udělali mezinárodní překladiště. Navzdory všem superlativům praská budova doslova ve švech.
Zaměstnanci bylo jich asi 50 000 ani návštevníci okolo 80 000 nepotřebovali
k tomu, aby se dostali do budovy nebo
z budovy, vůbec vyjít pod širé nebe.
Deset eskalátorů spojuje budovu, která je plně klimatizována a vybavena obchody a restauracemi, přímo s podzemní dráhou.

Obyvatelé New Yorku nejsou jednotni v názoru na to, jestli krabicovité věžové dvojče přispělo ke kráse manhattanského panoramatu: zatímco jedni se přimlouvají za to, aby budova World Trade Center byla zbourána, druzí pějí chválu na její moderní funkční estetiku.

Galerie obrázků z dob existence
World Trade Center na pozadí Vaší pracovní plochy - wallpapers