Konstruktéři: pádu Twin Towers sa nedalo zabránit

Fotografie konstrukce při výstavbě
Akademický článek o konstrukci WTC, obrázky skeletu apod.
Galerie obrázků z dob existence

Skelet Twin Towers v komplexu Světového obchodního centra (WTC) zachránil tisíce životů, když dokázal hodiny vzdorovat enormným tlakům a teplotě, tvrdí analytici.

Kolapsu sa nedalo nijak zabrániť, když ocelová konstrukce a železobeton dosáhli teploty minimálně 800 stůpňů Celsia došlo ke snížení meze pevnosti ocelových nosníků. Uvažujeme-li čistě teoreticky, kdyby teroristé zasáhli obě věže níže mohlo by dojít k mnohem větší katastrofě. Což dokazuje i to, že jedna z věží dvojčat, která byla zasažena později, ale níže, spadla dříve, protože nosníky byly namáhány větší váhou hmoty pater nad nimi.

Vyvstává proto otázka, proč byli stovky záchranářů posláno na jistou smrt. „Věřím, že strukturální integritou stavby bylo zachráněno desetitisíce životů. Twin Towers přišly o velkou část svojí struktury hned po nárazu letadel, a navzdory tomu zůstaly stát víc jak hodinu a umožnili tak uniknout tisícům lidí,“ pro agenturu BBC to řekl John Knapton, profesor stavebnýho inženýrství na britské Newcastle University.

Konstrukce_Twin_towers Twin Towers měli klasický charakter mrakodrapů budovaných v 60. letech. Ve středu budovy byl tučný železobetonový nosný sloup s hrubými ocelovými výstužemi. Z něho radiálně vycházeli dlouhé ocelové příčky po obvodu napojené na tenší železobetonové vertikální nosníky.
Zbytek tvořil beton a sklo.

Jak v budově zuřil požár živený tisícem litrů leteckého benzínu, beton nebyl pro ocelové části stavby žádnou ochranou a po dosáhnutí kritického bodu při 800 stupních Celsia již nosníky neunesli obrovskou váhu a budovy se zřítili.

Konstrukční manažér Twin Towers Hyman Brown souhlasí, že peklu sa nedalo zabránit. „Budova by byla vydržela náraz letadla... ale ocel se začala tavit, neboť 90 000 litrů hořícího leteckého benzínu vytvořilo obrovský žár. Žádný mrakodrap není a ani nebude konstrukčně tak odolný, aby odolal takové teplotě,“ řekl Brown.

Pod padajícími podlažími potom nedokázala vzdorovat ani nepoškozená konstrukce budovy, vždyť se jednalo o pád masy o váze 100 až 150 tisíc tun.
Jak dodal Knapton, „kolaps budov byl tak jasně předvídatelný, že měl být vydaný rozkaz aby se do hodiny stáhli do bezpečí všechny záchranáři.“ Podle jeho vlastních slov bylo Knaptonovi hned jasné, že stavba spadne do dvou hodin. Avšak potřebné rozkazy na zanechání záchranářských prácí nikdy nepřišli, „dělali se chyby,“ řekl Knapton.