* Islam * Koran * Ramadan * Islam * Palestina versus Izrael *     * Premiér Sharon a jeho generál *  
HUMOR | WTC/USA | ODVETA MENU ISLÁM:   Historie | Architektura | Fotografie | Více *  
Chronologie násilností mezi Palestinci a Izraelci
GALERIE MUČEDNÍKŮ - fotky mrtvých
Absolutní neschopnost politických představitelů Izraele, jejich odvety stíhající odvetu, útoky sebevražedných Palestinců a schovívavost Jásira Arafata udržet své žoldáky "svobody" na uzdě. To vše se mísí v jednom velkém tornádu násilí, které si na Blízkém východě za posledních 18 měsíců vyžádalo na 1800 mrtvých.
PRAHA 1. dubna -- O uplynulém víkendu zaútočili dva Palestinci na izraelská města Jeruzalém (29.3) a Haifu (31.3.), naproti tomu podniká izraelská armáda stále hlubší vpády na palestinská autonomní území a tak jsou po Ramaláhu jejich tanky již v Betlémě či městě Kalklija. Dosavadních 1700 mrtvých v sobě skrývá přes 1260 Palestinců a přinejmenším 420 Izraelců. Připravili jsme pro vás chronologii událostí, které se od 28 září 2000 odehrály. Při mnohých až mrazí v zádech, zejména u takových kde se obětmi násilí stávají děti. Tyto události jsme v našem přehledu označili červeným textem.

28. září 2000
Tři desítky zraněných, především izraelských policistů, taková je bilance nepokojů, které v Jeruzalémě
a městě Birá u Ramalláhu na západním břehu Jordánu. Došlo k nim poté, co jedno z nejposvátnějších míst islámu, Haram al Šaríf čili Chrámovou horu podle judaismu, navštívil šéf pravicové opoziční izraelské strany Likud Ariel Šaron. "Vrahu, jdi pryč" a " Alláh je velký," pokřikovali na izraelského politika Palestinci, mezi nimiž byli i poslanci izraelského parlamentu poté, co se za asistence několika stovek policistů prošel po vrcholu hory.

29. září 2000
Vypukly krvavé střety mezi Palestinci a izraelskou armádou v Jeruzalémě, které se později přesunuly na západní břeh Jordánu a do pásma Gazy: sedm mrtvých a 220 zraněných Palestinců.

Chlapec chtěl domů
Mohammed al Derá chtěl jen jít domů. Spolu s otcem se tento dvanáctiletý chlapec vracel v sobotu odpoledne z návštěvy příbuzných a dům, v němž bydlí, měli na dohled. Střet mezi Palestinci a izraelskými vojáky se náhle přenesl na křižovatku v Nezarimu a oba chodci neměli čas skrýt se. Izraelská televize zachytila kulky, které Mohammeda zkosily. Televizní diváci večer mohli sledovat, jak chlapec zápasí o život. "Nechci zemřit, bojím se smrti. Pomozte mi, tolik se bojím," naříkal a kamera běžela. Pak upadl do kómatu a k večeru vydechl naposled. Rozšířil tak počet obětí téměř padesát let trvajícího konfliktu. Ve stejné době opět létalo kamení, hořely barikády a vzduchem svištěly kulky. Mezitím rodiče pohřbili Mohammeda. Stalo se tak krátce po chlapcově smrti, ani příbuzní neměli čas sjet se na pohřeb. Zdrcený otec, jehož kulka zasáhla do levé nohy, i matka odmítli pro syna pocty, které náleží mučedníkům. [30.září 2000, DPA ]
30. září 2000
Na západním břehu Jordánu a v pásmu Gazy 16 mrtvých Palestinců. Údajně izraelskou střelou byl zabit u Necarimu v pásmu Gazy dvanáctiletý Palestinec Muhammad al Derá, což přímo podle DPA natočil kameraman izraelské televize.

1. října 2000
Při přestřelce v Nábulusu byl zabit jeden palestinský policista. V Rafahu bylo při střetech zastřeleno 10leté dítě. Také v Gaze u židovské kolonie Netzarim zastřelili Izraelci dalšího Palestince.

6. října 2000
Těžké srážky mezi izraelskými ozbrojenými silami a Palestinci se v pátek odpoledne odehrávaly ve východním Jeruzalémě v okolí Chrámové hory, muslimům známé jako posvátný okrsek Harám aš-Šaríf. Při střetech na tomto místě i v jiných částech Izraelem obsazených území bylo zabito deset Arabů, na 150 lidí bylo zraněno. Nepokoje vypukly po zpočátku klidném muslimském náboženském shromáždění u mešity al-Aksá, když desítky z asi 20 tisíc jeho účastníků začaly shazovat kamení z Chrámové hory na židovské věříci u Zdi nářků.

15. listopadu 2000
Sedm Palestinců zahynulo při střetech s izraelskými vojáky na okupovaných územích. Šedesátiletý Arab navíc zemřel v důsledku zranění, jež mu vrháním kamení způsobili židovští osadníci.

Historie palestinskoizraelského konfliktu

17. listopadu 2000
Při izraelském ostřelování palestinské vesnice Bajt Džalá na západním břehu Jordánu byl zabit německý lékař Harry Fischer.

20. listopadu 2000
Dva lidé zemřeli a nejméně devět dalších utrpělo zranění, když v okupovaném pásmu Gazy dělostřelecký granát zasáhl autobus převážející židovské děti do školy v osadě Guš Katif. Dětí cestovalo ve vozidle, které mělo kvůli možnosti teroristického útoku zesílené stěny, třicet. Zahynuli však dospělí členové jejich doprovodu. Mezi zraněnými bylo pět dětí a těhotná žena. K útoku došlo nedaleko osady Kfar Darom.

Smrt mladíka
Šestnáctiletý Ofir Nahum byl ve svém bydlišti v Aškelonu pohřešován už několik dní. Podle některých svědectví se ve středu 17.1. 2001 vydal na okupovaný západní břeh Jordánu. Seznámil se totiž po internetu s arabskou dívkou a chtěl se s ní osobně setkat. Když se tak poblíž Rámalláhu stalo, podle deníku The Jerusalem Post ke dvojici přistoupila skupina maskovaných mužů a mladíka zastřelila. Palestinská strana - která oficiálně vraždu odsoudila - předala Nahumovo tělo Izraelcům až ve čtvrtek večer. Bylo totiž střelbou natolik znetvořené, že ještě během čtvrtka izraelská média tvrdila, že šlo o další mimosoudní popravu domnělého proizraelského kolaboranta ze strany Palestinců, a ti zase o hovořili o oběti izraelského vražedného komanda. Teprve během dne získala okupační správa popis pohřešovaného mladíka a požádala palestinské úřady o jeho další indentifikaci. "Krutá vražda mladého člověka je extrémně závažná a budeme jednat, abychom zajistili, že její pachatelé budou předání spravedlnosti," prohlásil ve čtvrtek v noci izraelský premiér Ehud Barak.[20.ledna 2001, PRÁVO Břetislav Tureček]
22. listopadu 2000
Nejméně dva lidé zemřeli a 40 dalších bylo zraněno po výbuchu bomby nastražené na ulici izraelského města Hadera. Nálož umístěná ve voze zaparkovaném před pizzerií explodovala ve chvíli, kdy kolem projížděl obsazený bus. K útoku se přihlásilo Palestinské hnutí Hamás a skupina "Islámské revoluce pro osvobození Palestiny".

26. listopadu 2000
Čtyři ozbrojenci palestinské organizace Al Fatah byli zabiti v léčce od izraelské armády. Ke srážce došlo podle vojenských zdrojů u vesnice Habla na západním břehu Jordánu.

8. prosince 2000
Jeden Arabem byl zabit při těžkých střetech poblíž jeruzalémské mešity al-Aksá. U Džanínu na okupovaném západním břehu Jordánu armáda zabila tři palestinské policisty a jednoho civilistu. Palestinský útok na auto vezoucí židy do osady Kirjat Arba u palestinského Hebronu si vyžádal život 39leté učitelky.

29. prosince 2000
Střela z izraelského tanku zabila palestinského policistu na hraničním přechodu Erez mezi Izraelem a pásmem Gazy. Tank měl krýt izraelské buldozery, které ničily stromy u policejní stanice, aby se za ně nemohli ukrývat palestinští ostřelovači. Patnáct raněných bylo hlášeno z Ramalláhu, kde izraelští vojáci stříleli do davu palestinských vrhačů kamení.

15. ledna 2001
Rozstřílené tělo 34letého osadníka našli izraelští vojáci poblíž osady Kfar Jam v okupovaném pásmu Gazy. Rony Calach byl unesen z místního skleníku. Nález vyvolal žhářskou razii kolonistů na domy a skleníky v nedaleké arabské vsi al-Mavasí.

17. ledna 2001
Mafiánským stylem byl v Gaze zastřelen šéf palestinské televize a rozhlasu Hišám Mikki (54). Vzápětí se rozpoutala vlna teorií a obvinění, kdo za atentátem stojí - a také obavy z chaosu v palestinské společnosti. Šestnáctiletý izraelský mladík Ofir Nahum byl brutálně zavražděn na západním břehu Jordánu krátce poté, co tam přijel za arabskou dívkou, s níž se seznámil po internetu.


14. února 2001
Sedm příslušníků izraelské armády, z toho čtyři dívky, a jednu třicetiletou civilistku, zabil poblíž Tel Avivu Palestinec z Gazy, když najel do místa, kde vojáci tradičně čekají na svezení autostopem. Kromě toho zranil nejméně 17 lidi, přičemž dvě vojačky byly v kritickém stavu.

Izraelec šel s batohem vyjednávat s Palestinci
Ukončit izraelsko-palestinské příměří-nepříměří, kdy stále umírají na obou stranách ozbrojenci i civilisté, se rozhodl izraelský Drúz Madžíd Kiblan. V neděli se podle deníku Ha'arec s batohem plným map okupovaných území a dalších dokumentů vykreslujících jeho představu o mírovém soužití Palestinců a Izraelců vydal do palestinského Rámalláhu. Namísto zamýšleného setkání se členy palestinského vedení byl ale krátce po vstupu na autonomní území zadržen palestinskou policií. Ta mu zabavila pistoli a předala jej izraelské okupační armádě. Nepochopení se může Kiblan dočkat i doma: Stále totiž platí zákaz vstupu izraelských občanů na území pod plnou palestinskou kontrolou, a tak Drúz může být ještě stíhán za porušení tohoto bezpečnostního opatření.[11.července 2001, PRÁVO Břetislav Tureček]
1. března 2001
Výbuch v dodávkovém autě připravil o život jednoho člověka a osm jich zranil, z toho dva těžce. Většina těchto lidí přitom patřila k osobám cestujícím ve voze. K incidentu došlo na severu Izraele poblíž převážně arabského města Umm al-Fahm. Výbušnina explodovala ve chvíli, kdy vozidlo - ukradené muži z Tiberiasu - projíždělo frekventovanou křižovatkou Mej Ami.

4. března 2001
Sebevražedný atentátník zabil sebe a další tři lidi při explozi, která otřásla srdcem izraelského přístavního města Netanja. K výbuchu na zalidněném tržišti na ulici Theodora Herzla nedaleko autobusové zastávky došlo den poté, co islámské militantní hnutí Hamas v letácích pohrozilo, že deset mučedníků je odhodláno provést sebevražedné útoky, jakmile zvolený premiér Ariel Šaron nastoupí do úřadu.

22. března 2001
Osm Palestinců, mezi nimi i tříleté děvčátko, bylo těžce zraněno při explozi v obytném domě v Nábulusu na západním břehu Jordánu. Výbuch způsobila podomácku vyrobená bomba. Palestinská policie v souvislosti s tím zatkla čtyři aktivisty fundamentalistického hnutí Hamas, kteří se pravděpodobně připravovali na teroristický akt proti Izraelcům.

26. března 2001
Desetiměsíční židovská holčička podle izraelské armády podlehla střelnému zranění hlavy, když palestinští ozbrojenci zaútočili na dům v Abraham Avivu, židovské čtvrti v centru Hebronu, které je pod palestinskou správou. Palestinský ostřelovač ji trefil dvakrát do hlavy. Postřeleni byli její otec a matka, která ji na dětském hřišti držela v náručí. V odvetu za její smrt Izraelci toto město, v němž žije 400 Izraelců obklopených 100 tisíci Palestinci, zablokovali. Izraelští osadníci ničili domy a auta Palestinců

27. března 2001
Dva výbuchy, jež zorganizovaly radikální palestinské organizace, otřásly Jeruzalémem. Po druhé explozi zůstal jeden mrtvý: sám atentátník z Fronty lidové armády, kterého výbušnina připevněná k pasu rozmetala po okolí. Islámský džihád předtím nastražil bombu v zaparkovaném citroenu u nákupního střediska v odvetě za "zločiny spáchané sionisty na palestinských rodinách v Hebronu" z 26.3.

Jásir Arafat - profil3. dubna 2001
Nejméně 55 lidí bylo zraněno při útocích bojových vrtulníků izraelské armády v pásmu Gazy na budovy patřící pod palestinskou správu

11. dubna 2001
Izraelští vojáci s tanky a buldozery vnikli do palestinského uprchlického tábora Chán Júnis v pásmu Gazy a zdemolovali tam 11 domů. Akci, která byla oficiálně označena za prevenci proti útokům na nedalekou židovskou osadu, provázely ozbrojené střety, při nichž zahynuli dva Arabové.

Ariel Šaron - profil7. května 2001
Granát vypálený izraelskou armádou do uprchlického tábora Chán Júnis v okupovaném pásmu Gazy zabil čtyřměsíční holčičku Imán Hidžuovou. Zranění utrpěly i její matka a babička. Jásir Arafat rodinu požádal, aby pohřeb děvčete odložila, aby se ho mohli účastnit i politici. "Ať žije Imán, ať žije Palestina," skandovalo při jejím pohřbu asi 7000 jeho účastníků. Za zabití kojence se ještě ten den omluvil izraelský premiér Ariel Šaron. "Jsem si jistý, že to nebylo záměrem našich jednotek," prohlásil před poslanci svého uskupení Likud. "Je mi to opravdu líto a jsem si jistý, že uděláme vše pro to, abychom podobným tragickým případům předešli. Dětí a kojenců by se tahle hrozná válka, o jejíž ukončení se snažíme, neměla týkat."

9. května 2001
Dva čtrnáctiletí židovští chlapci z osady Tekoa na západním břehu Jordánu byli ukamenovali.

10. května 2001
Dva rumunští dělníci přišli o život a další utrpěl zranění při výbuchu silné nálože na hranici mezi okupovaným pásmem Gazy a Izraelem. K útoku se přihlásila dosud neznámá skupina Palestinský Hizballáh.

Šimon Peres - profil14. května 2001
Pět palestinských policistů zastřelila poblíž Rámalláhu na západním břehu Jordánu izraelská armáda. Palestinská samospráva se kvůli incidentu okamžitě obrátila na Radu bezpečnosti OSN se žádostí o svolání mimořádné schůzky. Izraelská armáda poté přiznala, že nevyprovokované postřílení pěti palestinských policistů byl omyl.

18. května 2001
Sedm lidí zahynulo a desítky dalších byly zraněny při včerejším pumovém útoku ve vchodu do nákupního střediska v izraelské Netaniji. Bilance mohla být daleko horší, kdyby ochranka před explozí nezabránila pachateli ve vstupu do budovy.

25. května 2001
Dvacet lidí bylo zraněno při pumovém útoku na dálkový autobus v izraelském městě Hadera. Při nárazu osobního vozu do autobusu, po němž okamžitě následovala exploze, zemřeli dva lidé - arabští teroristé.

1. června 2001
Dvaadvacetiletý Palestinec podnikl sebevražedný bombový útok proti davu mladých lidí na plážové diskotéce v Tel Avivu. Mohutná exploze roztrhala atentátníka a s ním zabila 22 Izraelců, většinou ruského původu, a 90 zranila. Výbuch šokoval celou zemi a Šaronova vláda oznámila, že končí s politikou zdrženlivosti vůči Palestincům. Nařídila armádě obnovit ofenzivní akce proti radikálním palestinským organizacím - Hamas a Islámský džihád, ale také proti Arafatově palestinské samosprávě.

7. července 2001
Palestinští svědci uvedli, že jedenáctiletého Chalíla Mughrabího usmrtila dávka ze samopalu, když si hrál s několika desítkami dalších dětí. Izraelská armáda naproti tomu sdělila, že zahájila palbu na Palestince, kteří střelbou útočili na její vojáky.

19. července 2001
Tři osoby zemřely a čtyři další utrpěly zranění při střelbě na civilní auto vezoucí Palestince ze svatební oslavy. K teroristickému útoku, který se odehrál poblíž Hebronu, se přihlásila židovská organizace Výbor pro bezpečnost na silnicích. Zavraždění - arabští muži ve věku přes 20 let a šestiměsíční dítě - stejně jako všichni zranění patřili k jedné rodině a vraceli se do své vesnice Idna.

30. července 2001
Šest aktivistů palestinského vládního hnutí Fatah zahynulo při explozi v uprchlickém táboře Fáręa u Nábulusu na západním břehu Jordánu.

1.srpna 2001
Izraelci ve středu zabili raketami odpálenými z vrtulníku šest činitelů muslimské fundamentalistické organizace Hamás, mj. místních vysokých vůdců Džamála Sálima a Džamála Mansúra. Dalšími dvěma oběťmi byli chlapci na ulici.

9. srpna 2001
18 lidí zahynulo při sebevražedném pumovém atentátu v centru západního Jeruzaléma, který spáchal 23letý přívrženec palestinského hnutí Islámský džihád. Útočník vešel v době oběda do pizzerie Sbarro na rohu Jaffské třídy a ulice Krále Jiřího v jednom z nejrušnějších míst města a odpálil bombu naplněnou hřeby.

1. prosince 2001
Dva sebevražedné útoky palestinských útočníků na jeruzalémské pěší zóně Bena Jehudy zaplatilo životem 12 osob včetně útočníků a 150 lidí bylo zraněno.

2. prosince 2001
Sebevražedný atentát palestinského extremisty v autobuse v severoizraelské Haifě: zahynulo 16 lidí (včetně útočníka), 40 bylo zraněno.

17. ledna 2002
Šest Izraelců zastřelil a 33 zranil v severoizraelské Hadeře palestinský ozbrojenec, sám byl zabit.

2. března 2002
Sebevražedný palestinský útočník odpálil výbušninu na svém těle v ortodoxní jeruzalémské židovské čtvrti Mea Šearim: zabil sebe a deset Izraelců.

3. března 2002
Devět Izraelců zahynulo při útoku palestinského ozbrojence na izraelské strážní stanoviště u židovské osady Ofra poblíž Ramalláhu na západním břehu Jordánu.

9. března 2002
Útok palestinského sebevraha v kavárně v západní části Jeruzaléma: 11 mrtvých (a útočník) a sto zraněných.

20. března 2002
Útok palestinského sebevraha v autobuse u izraelského města Umm al-Fahd: osm mrtvých (včetně útočníka).

27. března 2002
Sebevražedný palestinský atentát v hotelu izraelského města Netanja: 22 mrtvých, včetně útočníka.

29. března 2002
Palestinská sebevražedná atentátnice v jeruzalémském obchodním středisku zabila sebe a další dvě osoby. Při střetech zabito 11 Palestinců a dva izraelští vojáci.

31. března 2002
Útok palestinského sebevraha v restauraci v izraelské Haifě: 15 mrtvých (včetně útočníka) a 35 osob zraněno. Dalších šest Palestinců zabito při střetu s izraelskými vojáky.

Zdroj: www.flashnews.cz

NAHORU - MENU        GALERIE MUČEDNÍKŮ - fotky mrtvých